Mieszkanie to zakup na całe życie. Czy na pewno?

Mieszkanie to zakup na całe życie. Czy na pewno?

Mieszkanie to zakup na całe życie.

Zdecydowana większość z Nas marzy o własnych czterech kątach, azylu do którego będziemy mogli wracać po ciężkim dniu i czuć się w nim swobodnie. Zostawiając za drzwiami Naszego mieszkania wszystkie troski. No właśnie. Czy wszystkie troski?

A kredyt na 20 czy 30 lat?

Co w przypadku gdy przyjdzie kryzys gospodarczy i Nas zwolnią? Banku, który udzielał Nam kredytu na mieszkanie nie będzie interesował fakt, że zostaliśmy zwolnieni. Raty trzeba płacić.

Owszem, zakup mieszkania stanowi jeden z najlepszych sposobów lokowania kapitału. Zwłaszcza teraz gdy ceny mieszkań drastycznie idą w górę i w przeciągu kilku najbliższych lat za takie mieszkanie otrzymamy o wiele więcej pieniędzy, niż za jakie je kupiliśmy.

A co by było gdyby właśnie to mieszkanie było Naszym dodatkowym źródłem przychodów pasywnych?

Przyjmijmy, że mamy mieszkanie 3 pokojowe, ale mieszkamy w Nim sami. Zajmujemy tak naprawdę tylko jeden pokój. A gdyby tak wynająć pozostałe dwa pokoje innym osobom?

Mamy dodatkowy przychód, który mógłby Nam pokrywać całość lub zdecydowaną większość rat kredytu. Wtedy bylibyśmy w stanie budować bufor finansowy na gorsze czasy a wizja zwolnienia podczas kryzysu na rynkach pracy nie przyprawiałaby Nas już o palpitacje serca.

Znajdą się sceptycy, którzy powiedzą, że to bez sensu. Skupmy się w takim razie na plusach i minusach wynajmu pokoi w Naszym własnym M.

PLUSY:

+ Stały dopływ gotówki

+ Przy wynajmie pokoi przychód z  najmu jest większy niż wynajem całego mieszkania

MINUSY:

– Ryzyko częstej zmiany współlokatorów

– Pomieszczenia ulegają większej eksploatacji

Jak widać plusów z najmu pokoi jest tyle samo. Dobrze skonstruowana umowa najmu pokoju należycie zabezpieczyłaby obie strony. Jeżeli chcesz ułatwić sobie zadanie możesz znaleźć wzór umowy i na jego podstawie sporządzić własny dokument. Możesz w umowie zaznaczyć prawa i obowiązki tak, aby najem był bezpieczny i komfortowy dla obu stron.

A może przy szukaniu idealnego kandydata na najemcę znajdziemy kompana, który ma takie samo hobby jak my. A może miłość na całe życie? Czy nie jest to warte ryzyka?

Autor

  • Fan mody i muzyki. Tworzy muzykę elektroniczną. Jako hobby obrał spełnianie swoich pasji, takich jak: czytanie książek i nauka języków obcych.

2 komentarze

  • bakio pisze:

    Przed zakupem domu należy dobrze się zastanowić, ponieważ najprawdopodobniej w nim spędzimy resztę życia. Stąd do oględzin najlepiej zabrać ze sobą fachowca.

  • bixi pisze:

    Ładny i zadbany domek sprawia, że aż chce się w nim mieszkać. Niestety na rynku jest także spora konkurencja, która chętnie uprzedzi nas, wybierając co lepsze nieruchomości.

Możliwość komentowania została wyłączona.