Jak grać na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Jak grać na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Od czego zacząć?

Giełda Papierów Wartościowych daje nam możliwość powiększenia swoich zasobów finansowych. Niestety, w łatwy sposób można doprowadzić do ich utraty. „Świeżaki” w tej dziedzinie powinny przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi pojęciami oraz obecną sytuacją polityczno-gospodarczą kraju i świata.

Na naszej, warszawskiej giełdzie sesję trwają od 8.30 do 17.00 (czasem z doliczonymi pięcioma minutami) w dni robocze. Żeby móc brać w nich udział należy otworzyć rachunek maklerski (konto maklerskie). Obecnie wiele banków świadczy takie usługi. Wtedy możemy już zacząć inwestować. Jeśli chcemy kupić akcje lub obligacje danego instrumentu otwieramy pozycję długą (kupna), natomiast gdy chcemy je sprzedać pozycję krótką (sprzedaży). Bez problemu, korzystając z aplikacji, można śledzić aktualne notowania wraz z szeregiem dodatkowych informacji. Kolor zielony na wykresie oznacza wzrost a czerwony spadek kursu.

Przykładami indeksów, czyli wartości obliczanej na podstawie wyceny akcji danych spółek giełdowych, jest WIG20 – Warszawski Indeks Giełdowy dwudziestu największych spółek notowanych na na GPW lub MWIG40 – indeks notujący czterdzieści średnich spółek z GPW. Na giełdzie w Nowym Yorku (New York Stock Exchange) są obliczane takie wskaźniki jak Dow Jones Industrial Average (DJIA) czy Standard & Poor’s 500 (S&P 500). Ich wykresy przedstawiają sposób zmiany ceny. Warto tutaj wspomnieć o ETF-ach (ang. Exchange-traded fund), które są funduszami odzwierciedlającymi zachowanie się danego indeksu giełdowego.

Jak kupować i sprzedawać?

Żeby złożyć zlecenie, należy najpierw zaznaczyć kupno (k) lub sprzedaż (s), jakiego instrumentu będzie dotyczyło oraz jaka ilość akcji czy obligacji nas interesuje. Później trzeba zaznaczyć typ zlecenia:

  • LIMIT – kurs, po jakim chcemy kupić lub sprzedać papier wartościowy
  • PCR (po cenie rynkowej) – całe zlecenie bez limitu ceny, realizowane po najlepszej cenie zlecenia przeciwstawnego znajdującego się w arkuszu zleceń
  • PKC (po każdej cenie) – zlecenie bez limitu ceny, realizowane po każdej cenie, nakładające nacisk na jak najszybsze dokonanie transakcji
  • Zlecenie z limitem ceny – zlecenie zakładające realizację dopiero, gdy kurs instrumentu osiągnie daną wartość

Wybieramy również datę, kiedy zlecenie ma trafić do arkuszu zleceń. Część naszych środków zostanie zabrana w depozyt i czekać na realizację wymiany. Jeśli do niej nie dojdzie, wrócą do nas. Tak samo jest z prowizją, stanowiącą pewien procent transakcji.

Pamiętajmy, żeby nie inwestować pieniędzy, których nie możemy stracić. Aby spekulować przyszłe kursy i wartości akcji, potrzeba śledzenia wydarzeń wokół nas i ich dokładnego analizowania. Przyda się odrobina szczęścia, odwagi oraz intuicji. Giełda jest świetnym miejscem dla intelektualnego wysiłku naszego mózgu i ambitnego „sportu” dla amatorów.

Autor

  • Fan mody i muzyki. Tworzy muzykę elektroniczną. Jako hobby obrał spełnianie swoich pasji, takich jak: czytanie książek i nauka języków obcych.

2 komentarze

  • hultaj pisze:

    Na GPW może i da się zarobić, ale trzeba mieć spory kapitał początkowy i umiejętności inwestorskie. Bez odpowiedniego przygotowania nie ma się co za to zabierać.

  • jaks pisze:

    Gra na giełdzie papierów wartościowych jest ryzykowna a jednocześnie nie da się na niej zbyt dużo zarobić. Chyba lepiej poszukać innych dróg inwestycyjnych.

Możliwość komentowania została wyłączona.